קורס חידות

קורס חידות מתמטיות בטכניון

הקורס עוסק בפתרון בעיות וחידות במתמטיקה במגוון נושאים: קומבינטוריקה, תורת המספרים, גאומטריה אויקלידית, משוואות פונקציונאליות ואי-שוויונים, הסתברות, מספרים מרוכבים, תורת המשחקים ועוד…

לקורס אין דרישות קדם אולם נדרשת יכולת מתמטית גבוהה והכרות עם מושגים בסיסיים במתמטיקה.

חידות לדוגמה

מצגת לדוגמא מהרצאת הפתיחה בקורס

קישור להרצאה בקורס

רוב החידות הן ברמה של בעיות מאולימפיאדות במתמטיקה ואף מעבר לכך. חלק מהחידות נלקח מאולימפיאדות מתמטיות בינלאומיות, תחרויות Putnam לסטודנטים בארה"ב, תחרויות לאומיות במדינות שונות וכן בעיות שעלו במהלך מחקר מתמטי.

לא מעט מהחידות הן למעשה בעיות מפתח בתחומים המתמטיים המתאימים. משפטי יסוד ונושאים כמו הלמה של ספרנר, משפט פיק, משפט המספרים הראשוניים, משפט פפוס, תורת החבורות, משפט גאוס ועוד המובאים מנקודת מבט אלמנטרית.

מטרת הקורס להקנות לסטודנטים יכולות גבוהות של חשיבה מתמטית, התמודדות עם בעיות במגוון נושאים ולימוד של אסטרטגיות נפוצות לפתרון בעיות בנושאים אלו. כתוצאה מכך הקורס מהווה גם הכנה טובה של סטודנטים בטכניון ותלמידי תיכון לתחרויות בין-לאומיות וארציות במתמטיקה. הקורס דורש השתתפות פעילה של הסטודנטים במהלך השיעור ויכלול עבודה קבוצתית ופרטנית כאחד.

תנאיי ההשתתפות והרשמה

ההשתתפות בקורס פתוחה לכולם ואין צורך בהרשמה. סטודנטים בטכניון יכולים להרשם לקורס כקורס טכניוני רגיל (מספר הקורס 104186 או 104187, תלוי בסמסטר).  כמו כן, בעוד שהקורס 104186 מתמקד באסטרטגיות שונות לפתרון חידות, קורס 104187 מתמקד בחידות לפי נושאים כאשר בכל נושא ניתן להפעיל מגוון אסטרטגיות.

לפרטים נוספים על הקורס יש לפנות לפרופ' רום פנחסי.